WE – young people see the nature

Przygoda młodych Europejczyków

Projekt „ Przyroda w oczach młodych Europejczyków”, czyli „WE – Young Peple See The Nature” napisałam wiosną 2006 roku. Realizacja, jak się później okazało, pierwszej edycji nastąpiła we wrześniu tego samego roku dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Młodzież, ponieważ adresatem zamierzenia byli młodzi ludzie – gimnazjaliści z Polski i Holandii. Ich zadaniem miało być fotografowanie przyrody. Taka była, bowiem idea projektu: dokumentowanie obrazów natury w różnych jej aspektach i związkach człowieka z przyrodą, a więc w krajobrazie naturalnym, rolniczym, miejskim, wreszcie przemysłowym.

Miałam nadzieję, że na podstawie zbioru wykonanych przez młodzież zdjęć uda się odpowiedzieć na pytanie lub przynajmniej sprowokować dyskusję na temat różnic w postrzeganiu otaczającej przyrody przez: mieszkańca obserwującego ją na co dzień i przybysza z innej części Europy. A jeśli odpowiedź byłaby twierdząca, to można by pytać dalej…Czy odmienność spojrzenia wynika z inności doświadczeń, różnic w edukacji czy tylko poziomu umiejętności.
Tak, więc na te pierwsze tygodniowe warsztaty zaproszono uczniów z Gimnazjum w Nowym Warpnie i młodych Holendrów z College Jan Tinbergen, którzy z aparatami fotograficznymi wędrowali po wybrzeżu Zalewu Szczecińskiego. W poszukiwaniu inspiracji odwiedzili Nowe Warpno, Woliński Park Narodowy, ale także Rezerwat Świdwie, Police i Szczecin. Młodzi ludzie odkrywali, podpatrywali i dokumentowali przyrodę, ale także poznawali siebie i to nie tylko podczas wycieczek czy codziennych prac przy wyborze najlepszych zdjęć, ale także bawiąc się, gotując narodowe przysmaki i odpoczywając. Próbowali sił w samodzielnym porozumiewaniu się sprawdzając swoją znajomość języka angielskiego i niemieckiego w codziennych kontaktach.

Warsztaty zakończyły się wystawą najlepszych prac, a efekt, jak to się w takich razach pisze, przeszedł najśmielsze oczekiwania. Powstało wiele fantastycznych, po prostu niezwykłych zdjęć. Projekt kończył się. Kiedy młodzi Polacy i Holendrzy wymieniali adresy, uściski, ocierali łzy, a organizatorzy i goście dziękowali sobie wzajemnie za wspólnie spędzony czas, nikt nie przypuszczał, że to dopiero początek przygody pt. „ WE – Young People See The Nature”

Bo oto nieoczekiwanie dla mnie projekt zainteresował Holendrów tak bardzo, że w roku następnym to oni właśnie zaprosili naszą ekipę do siebie. I tak w pierwszych dniach czerwca 2007 roku odbyła się druga- holenderska edycja projektu „WE –  Young People See The Nature”.

Tym razem to my Polacy byliśmy przybyszami fotografującymi holenderskie rezerwaty, torfowiska, wydmy, wybrzeże Morza Północnego i Andwerpię.

Po raz drugi niezapomniane wrażenia- obrazy uczestników projektu zostały zebrane przez holenderskich nauczycieli w albumie z fotografiami.

Na początku 2008 roku holenderska ekipa po raz kolejny wystąpiła z propozycją kontynuacji projektu i współfinansowania. Tym razem warsztaty odbyły się w czerwcu w Czarnocinie, polską grupę stanowili uczniowie Gimnazjum 27 ze Szczecina, a zamiast wizyty w Rezerwacie Świdwie zaproponowaliśmy wycieczkę po Parku Natury Zalewu Szczecińskiego. Po raz pierwszy wprowadziłam do programu warsztaty z fotografii otworkowej uznając, że w dobie cyfrówek warto wrócić do źródeł… Zajęcia poprowadzone przez Pawła Kulę zrobiły na młodzieży niesamowite wrażenie.

Kolejny raz młodzi Polacy i Holendrzy mieli okazję fotografować holenderską przyrodę we wrześniu 2008 roku. Zwieńczeniem tej edycji projektu stał się wydany w formie książki album „WE Young People See The Nature 2008”.

Organizacja tegorocznej edycji przebiegała pod dość dramatycznie… Powodem był brak funduszy. Dzięki entuzjazmowi Holendrów, naszej determinacji oraz dzięki wkładowi finansowemu rodziców polskich uczniów, połączeniu funduszy holenderskich i naszego Stowarzyszenia, a także polskiego sponsora udało się zorganizować V edycję projektu. Miejmy nadzieję, że nie ostatnią…